Алдехидна група

Алдехидната група е функционална група, която се състои от карбонилна група (-C=O), свързана с водороден атом (-CHO). Тази група се среща в много органични молекули, като алдехиди, захари и други.

Свойствата на алдехидната група включват следните:

  1. Окислимост

Алдехидната група е лесно окислима и може да бъде превърната в карбоксилна група (-COOH) чрез реакция с окислител, като например кислород или сребърни йони (Ag+).

  1. Реактивност

Алдехидната група е много реактивна и може да участва в много химически реакции. Тя може да реагира с аминогрупи, образувайки Шиф бази, и с други молекули, образувайки нови връзки.

  1. Полярност

Алдехидната група е полюсна група, тъй като карбонилната група е по-електронно отрицателна от водорода. Това ги прави поларни и способни да образуват водородни връзки с други молекули.

  1. Основност

Алдехидната група е слаба киселина и може да реагира със силна основа, като например натриев хидроксид (NaOH), образувайки сол и вода.

  1. Киселинност

Поради наличието на водороден атом, алдехидната група може да има киселинни свойства, като например ацеталдехид, който може да даде водороден йон в раствор.

Алдехидните групи имат много важни роли в живите организми, като например участват в метаболизма на захарите и други молекули, като глюкоза и фруктоза, и са важни за синтеза на някои аминокиселини и холестерол. Освен това, някои алдехиди, като формалдехид, могат да бъдат използвани като дезинфектан

Към началото