Антропогенни фактори са всички дейности на човека, които влияят върху живите организми и средата на живот.
Влияние върху атмосферата
В резултат на човешката активност в атмосферата се отделят въглероден диоксид и метан – двата газа с най-голямо значение за парниковия ефект. Въглеродният диоксид постъпва в атмосферата в резултат на изгарянето на изкопаеми горива, като бензин, въглища и природен газ. Обезлесяването, производството на цимент, животновъдството, разчистването на земята и изгарянето на са други човешки дейности, при които също се отделя въглероден диоксид.
Метанът (CH4) се получава, когато бактериите разграждат органични материали в анаеробни условия. Анаеробни условия могат да настъпят, когато органичната материя е задържана под водата (като например в оризови полета) или в червата на тревопасни животни.
Метанът може да се отделя и от находищата на природен газ и при разлагането, което се случва в депата за отпадъци. Друг източник на метан е топенето на клатрати. Клатратите са замръзнали парчета лед и метан, които се намират на дъното на океана. Когато водата се затопли, тези парчета лед се топят и се отделя метан. При повишаване температурата на водата в океана се увеличава скоростта на топене на клатратите, при което се отделя още повече метан. Това води до до увеличаване на нивата на метан в атмосферата, което допълнително ускорява темповете на глобалното затопляне.
Това е пример за взаимосвързаността между човешката дейност и естествените природни процеси.