Хитинът е сложен полизахарид, който се съдържа в клетъчните стени на гъбичките, в екзоскелетите на членестоногите (като насекоми и ракообразни) и в радулите на мекотелите. Той представлява дълговерижен полимер от N-ацетилглюкозамин (GlcNAc) мономери, които са свързани помежду си с бета-1,4-гликозидни връзки, подобно на структурата на целулозата.
Структурата на хитина е силно организирана и се състои от дълги, твърди вериги, които са разположени успоредно и са омрежени с водородни връзки. Това създава здрав, еластичен материал, който осигурява структурна подкрепа и защита на съдържащите го организми.
Функцията на хитина в живите клетки е предимно структурна, тъй като той осигурява здрава и устойчива защитна бариера. При гъбите хитинът е важен компонент на клетъчната стена, където осигурява твърдост и защита от стреса на околната среда. При членестоногите хитинът образува здравия екзоскелет, който обгражда и защитава тялото, а при мекотелите хитинът се намира в радулата, която се използва за хранене.
Хитинът има и други биологични функции извън ролята си за структурна поддръжка. Доказано е, че има антимикробни свойства и може да действа като защита срещу бактериални и гъбични инфекции. Хитинът може да бъде разграден от ензими при някои животни, например насекоми, и да се използва като източник на енергия.
В обобщение хитинът е сложен полизахарид, който осигурява структурна подкрепа и защита на различни организми. Неговата високоорганизирана структура и уникални свойства го правят важен компонент на клетъчните стени, екзоскелетите и други защитни структури. Хитинът има и допълнителни биологични функции, като например антимикробна активност и служи като източник на енергия за някои животни.