Пептидна връзка

Пептидната връзка е ковалентна връзка, която се образува между две аминокиселини по време на синтеза на протеини. Тя се образува, когато карбоксилната група (-COOH) на една аминокиселина реагира с аминогрупата (-NH2) на друга аминокиселина, в резултат на което се образува дипептид и се освобождава водна молекула.

Реакцията, при която се образува пептидна връзка, се нарича реакция на кондензация или синтез на дехидратация, тъй като включва отстраняване на водна молекула. Карбоксилната група на едната аминокиселина губи хидроксилна (-OH) група, а аминогрупата на другата аминокиселина губи водороден йон (H+), които се комбинират, за да образуват водна молекула. След това останалите атоми образуват пептидна връзка между въглеродния атом на карбоксилната група и азотния атом на аминогрупата.

Получената пептидна връзка е силна и стабилна ковалентна връзка, която е устойчива на хидролиза, т.е. не може да бъде лесно разкъсана чрез добавяне на вода. Образуването на множество пептидни връзки между аминокиселините води до образуването на полипептидна верига, която може да се нагъва в специфична триизмерна структура, за да образува функционален белтък.

В обобщение, пептидната връзка е ковалентна връзка, която се образува между две аминокиселини по време на протеиновия синтез. Тя се образува чрез реакция на кондензация, в резултат на която се губи молекула вода и се образува силна и стабилна връзка между карбоксилната група на една аминокиселина и аминогрупата на друга аминокиселина. След това между аминокиселините могат да се образуват множество пептидни връзки, за да се създаде полипептидна верига, която може да се нагъне във функционален белтък.

Към началото