Стероидни хормони

Стероидните хормони са клас хормони, които произлизат от холестерола и се синтезират и секретират от ендокринните жлези в организма. Тези хормони играят ключова роля в регулирането на различни физиологични процеси, включително метаболизма, имунната функция, растежа и развитието.

Стероидните хормони са липофилни, което означава, че са разтворими в липиди и могат лесно да преминат през клетъчната мембрана. След като попаднат в клетката, те се свързват със специфични рецептори, които са разположени в цитоплазмата или ядрото. Свързването на хормона с неговия рецептор предизвиква поредица от сигнални събития, които в крайна сметка водят до промени в генната експресия и клетъчната функция.

Структурата на стероидните хормони се характеризира с четирипръстенна въглеродна структура, която е известна и като стероидно ядро. Пръстените са обозначени като A, B, C и D, като към D-пръстена е прикрепена странична верига. Специфичното разположение на атомите в стероидното ядро придава на всеки хормон уникални свойства и функции.

В организма има пет основни класа стероидни хормони: глюкокортикоиди, минералкортикоиди, андрогени, естрогени и прогестогени. Глюкокортикоидите, като кортизол, участват в регулирането на глюкозния метаболизъм и имунната функция. Минералкортикоидите, като алдостерон, участват в регулирането на електролитния баланс и кръвното налягане. Андрогените, като тестостерон, участват предимно в развитието и поддържането на мъжките полови характеристики. Естрогените, като естрадиол, участват предимно в развитието и поддържането на женските полови характеристики. Прогестогените, като прогестерон, участват в регулирането на менструалния цикъл и бременността.

Синтезът и секрецията на стероидните хормони се регулират от сложна система за обратна връзка, която включва хипоталамуса, хипофизата и самите ендокринни жлези. Хипоталамусът отделя хормон, наречен кортикотропин-освобождаващ хормон (CRH), който стимулира хипофизната жлеза да отделя адренокортикотропен хормон (ACTH). След това АКТХ стимулира надбъбречните жлези да произвеждат и отделят глюкокортикоиди и андрогени. В случая с гонадите хипоталамусът отделя гонадотропин-освобождаващ хормон (GnRH), който стимулира хипофизата да отделя лутеинизиращ хормон (LH) и фоликулостимулиращ хормон (FSH). След това LH и FSH стимулират гонадите да произвеждат и отделят полови хормони.

Към началото