Целулоза

Целулозата е сложен въглехидрат, който се намира в клетъчните стени на много живи организми, включително растения, водорасли и някои бактерии. Тя е полимер от молекули глюкоза, които са свързани помежду си с бета-1,4-гликозидни връзки, което ѝ придава линейна, влакнеста структура.

Предназначението и функцията на целулозата в клетките на живите организми са предимно структурни. Целулозата е основен компонент на клетъчните стени на растенията и осигурява твърдост и здравина на растенията. Целулозните влакна са подредени в решетъчен модел, което създава мрежа, която помага да се поддържа теглото на растението и го предпазва от външни въздействия.

Освен че осигурява структурна опора, целулозата играе роля и в регулирането на обмена на материали между растителната клетка и околната среда. Малките пори в целулозната мрежа позволяват дифузията на газове, вода и други малки молекули във и извън клетката.

Целулозата е важна не само за растенията, тя играе роля и в храносмилателната система на много животни, включително крави, коне и термити. Тези животни имат специализирани храносмилателни системи, които могат да разграждат целулозата и да я използват като източник на енергия.

В обобщение, целулозата е сложен въглехидрат, който изпълнява предимно структурна функция в клетките на живите организми. Тя е основен компонент на клетъчните стени на растенията и осигурява твърдост и опора на растенията. Тя играе роля и в регулирането на обмена на материали между клетката и околната среда.

Към началото