Ултравиолетови лъчи

Ултравиолетовите лъчи (УВ лъчи) са вид електромагнитно излъчване с кратка дължина на вълната и висока енергия, които идват от слънцето. Те могат да бъдат разделени на три категории: УВ-А, УВ-В и УВ-С, като УВ-В и УВ-С са най-вредни за живите организми.

УВ лъчите могат да имат както положително, така и отрицателно въздействие върху организмите. Една от положителните страни на УВ лъчите е, че те помагат за синтезиране на витамин D в кожата на хората и животните. Те могат също така да имат благоприятен ефект върху растежа и развитието на растенията.

От друга страна, ултравиолетовите лъчи могат да бъдат опасни за здравето на хората и животните. УВ-В лъчите могат да причинят изгаряния на кожата и да доведат до развитието на кожни ракови клетки, а УВ-С лъчите са изключително вредни за живите организми, защото те имат достатъчно енергия, за да унищожават ДНК. Някои видове животни и растения са развили механизми за защита срещу УВ лъчите, като произвеждането на пигменти като меланин, които абсорбират УВ лъчите и намаляват техния вреден ефект.

Към началото