Втори закон на Мендел

Втори закон на Мендел, известен като Закон за разпадане на белезите, гласи, че при кръстосване на хибриди от първото поколение (F1), във второто поколение (F2) доминантните и рецесивните белези се разпадат в определено съотношение. При организми с един наследствен белег (монохибридно кръстосване) това съотношение е приблизително 3:1 в полза на доминантния белег. Това показва, че рецесивният белег не изчезва, а се предава на потомството и може да се прояви отново при определени генетични комбинации.

Пример за Втория закон на Мендел

Ако в първото поколение (F1) от кръстосването на чисти линии грах (жълти семена AA и зелени семена aa) се получат само хибриди с жълти семена (Aa), то при кръстосването на тези хибриди помежду им в поколение F2 се наблюдава разпадане на белезите в съотношение 3:1 – три растения със жълти семена и едно растение със зелени семена. Генотипното съотношение в F2 ще бъде 1:2:1 (AA : Aa : aa).

Значение на Втория закон на Мендел

Вторият закон на Мендел е ключов за разбирането на принципите на наследствеността и обяснява как белезите се предават и проявяват през поколенията. Той показва, че алелите на гените се комбинират случайно в поколението, като позволяват генетичното разнообразие и различията в проявлението на белезите. Този закон е основа за изучаването на менделовата генетика и е в основата на класическата генетика и селекцията, като спомага за прогнозиране на разпределението на наследствените белези в популациите.

Към началото